فن سانتریفیوژ

فن های سانتریفیوژ

فن های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز هوا را در جهت عمود بر محور گردش پروانه تخلیه می کنند. به عنوان یک قانون کلی این نوع فن در سیستم های کانال کشی شده با فشار بالا کاربرد دارد. هوای ورودی به موازات محور گردش پروانه وارد فن شده و با حرکت شعاعی به سمت پیرامون پروانه و نوک بالک ها حرکت می کند. همزمان با این حرکت، جریان هوا مقداری انرژی جنبشی دریافت می کند که افزایش فشار استاتیک را همزمان با آهسته شدن حرکت جریان هوا قبل از ورود به مسیر تخلیه را در پی دارد. فن های سانتریفیوژ قابلیت عملکرد در مکان هایی که جریان هوا کثیف و دارای ناخالصی است و یا دارای دمای بالا می باشند را دارند. اما مهمترین ویژگی این فن ها توانایی آنها در غلبه بر افت فشار استاتیک بالا در سیستم های کانال کشی شده می باشد.

فن های ایر فویل

این فن به دلیل شکل ویژه ی تیغه پروانه باعث بالاتر بودن راندمان این نوع فن ها است . بهتر است برای کاربردهایی که جریان هوا بدون مواد جامد است استفاده می شود . مشخصه مهم این فن کم بودن زاویه برخورد تیغه پروانه با جریان سیال است که باعث افزایش راندمان و کاهش صدا تولید شده در این نوع فن است این در شرایطی حجم بالای دبی مورد نیاز باشد بهترین گزینه به شمار می آیدچرا که توان موتور را کاهش داده در نتیجه راندمان افزایش می یابد . این فن ها دارای استحکام مکانیکی خوبی است که در فشار های بالا یک امتیاز مهم به حساب می آید.

فن سانتریفیوژ ایرفول فن سانتریفیوژ ایرفول

فن های بکوارد

جهت انحنای تیغه ها یا بالک های پروانه در جهت خلاف گردش محور پروانه است عمده کاربرد آن در سیستم های تهویه و گرمایش و هواساز ها است . در دبی های بالا با افت عملکرد مواجه است . در مواقعی با مواد جامد و خورنده سروکار داشته باشیم و با محدودیت استفاده از پروانه ایرفول گزنه مناسبی خواهد بود در مقایسه با فن های بکوارد و رادیال دارای راندمان بالاتری است . می توان در دور های بالاتر از آن می توان به راحتی استفاده نمود .

فن بکوارد

مزایا و معایب هواکش سانتریفیوژ بکوارد

عملکرد این فن ها در دبی های بالا دچار افت می شود.
فن های بکوارد نسبت به فن هایفوروارد و رادیال بازدهی بالاتری دارند.
به دلیل هزینه های کمتر نسبت به فن رادیال برای کارکردهای انرژی به صرفه تر می باشند.
بیشترین کاربرد فن های سانتریفیوژ بکوارد در سیستم های گرمایش، تهویه و هواسازها می باشد.

مزیت‌های فن سانتریفیوژ

این نوع فن‌ها آن‌قدر بادوام هستند که بتوانند به‌درستی در خورنده‌ترین و فرسایشی‌ترین محیط‌ها کار کنند.
برخی از فن‌های سانتریفیوژ که با منحنی‌های اسب بخار بدون اضافه‌بار متناسب شده‌اند، تضمین می‌کنند که اگر موتور از ظرفیت خود فراتر رود، با اضافه‌بار مواجه نخواهد شد.
تمیز کردن فن‌هایی که از مواد سبک‌تر تولید شده‌اند، در زمانی که احساس کنید این کار واقعاً ضروری شده است، کار آسانی است. علاوه بر این، برخی از فن‌ها ویژگی‌های خود پاک‌سازی دارند که نگهداری روزانه را از این هم
آسان‌تر می‌کنند.
استفاده از این نوع فن برای ترکیبات چندگانه جریان هوا / فشار مفید است و می‌توانند چندین وضعیت جریان هوا از جمله هوای خشک، پاک و مرطوب را رسیدگی کنند.
این فن‌ها در چندین اندازه متنوع تولید می‌شوند تا با کاربردهای متنوع مانند آن‌هایی که در فضاهای تنگ یا جاهایی که دسترس به آن‌ها سخت است، تطبیق پیدا کنند.

 

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *